Oświetlenie rowerowe – co wybrać?

admin Akcesoria do roweru

Lampki to zaraz obok kasków i zapięć jedne z najważniejszych akcesoriów do roweru. Mają one za zadanie zwiększać nam widoczność, poprawiając w ten sposób nasze bezpieczeństwo i komfort. Te przednie przydadzą się najczęściej do jazdy po zmroku, lub w gęstym lesie, natomiast tylne mają za zadanie poprawić zauważalność urzytkownika dla pobliskich samochodów. Nawet, jeżeli nie jeździsz swoim rowerem o późnych porach, powinieneś pamiętać, że możesz znaleźć się w sytuacji awaryjnej, w której zmuszony będziesz do jazdy po zmroku. Warto, więc kupić lampki, by zapewnić sobie spokój, komfort i bezpieczeństwo.

Jakie są więc opcje i na co należy patrzeć przy wyborze oświetlenia rowerowego?

To wszystko zależy od budżetu jakim dysponujemy i sposobu w który korzystamy z roweru. Jeżeli na co dzień jeździmy po ciemku, to warto będzie zwrócić uwagę, na te, które mają akumulator, lub podłączone dynamo. Są to z reguły modele droższe, ale nie będziemy musieli martwić się o wymienienie baterii, oraz przy intensywnym użytkowaniu powinno się szybko zwrócić zwrócić.

Mocne, czy słabe światło?

Drugim ważnym elementem przy wyborze przednich świateł będzie ich moc i natężenie światła. Jasność lampki i wielkość strumienia świetlnego mierzone są w lumenach. Do jazdy po mieście wystarczą światła o natężeniu do 300 lm, co więcej, nie powinny być one mocniejsze, by nie napotkanych oślepiać kierowców i pieszych. W otwartym terenie, albo w lesie praktyczne będą natomiast lampy o większym natężeniu, nawet do 1000 lm. Oświetlenie o większej mocy jest już bardzo drogie i niekoniecznie potrzebne.

Wytrzymałość urządzenia.

Kolejnym aspektem na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest to, czy są wodoodporne, ponieważ rower często się moczy podczas jazdy po mokrej nawierzchni, albo w trakcie deszczu. Wilgoć, która dostałaby się do wnętrza lampki mogłaby spowodować zwarcie i w rezultacie zepsuć urządzenie. Wytrzymałe lampki rowerowe (sprawdź tutaj), to te, które są szczelne i wodoodporne.

Widoczność i bezpieczeństwo.

Należy wspomnieć również o oświetleniu na tył. Przy zakupie takiego urządzenia niewiele jest aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, ponieważ są to banalnie proste akcesoria. Najważniejsze jest, żeby były solidnie wykonane i świeciły. Nawet najmniejsze lampki o mocy już 1 W, sprawią, że dla samochodów w naszym zasięgu wzroku będziemy widoczni, a co za tym idzie bezpieczniejsi. Będąc już przy tym temacie warto wspomnieć o noszeniu odblasków. Są one tanie, wygodne i bardzo funkcjonalne. Nosząc je nic nie tracimy, a zmniejsza się ryzyko wypadku, który mógłby nas spotkać. Pamiętajcie również by być uważnym i jeździć ostrożnie.

You May Also Like..

kask rowerowy

Jak wybrać kask rowerowy?

Wprawdzie może się wydawać, że wybór kasku rowerowego to nie problem, to jednak może on przysporzyć pewnych kłopotów. Zacznijmy od […]