Jaki rower nabyć, by bezpiecznie jeździć po górach?

rowery górskie

admin Rowery

Każdy z nas, ludzi ma jakieś hobby, a przynajmniej powinien mieć, coś co go fascynuje, kocha przy robieniu tego czegoś spędzać swój czas. Jedni uwielbiają czytać książki, podróżować, drudzy trudnią się kolekcjonowaniem rozmaitych rzeczy, a następni są fanami uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Do tychże można zaliczyć choćby jazdę na rowerze, bardzo korzystną dla zdrowia i również praktyczną, gdyż ten pojazd może z powodzeniem zastąpić podróżowanie samochodem. Jedną z ekstremalnych odmian jest kolarstwo górskie. A to dlatego, iż nie jedziemy po prostej, płaskiej drodze, tylko w trudnym terenie.

Do uprawiania wyżej wymienionej aktywności fizycznej jest potrzebny odpowiedni sprzęt, którego konstrukcja umożliwia jazdę po górskich bezdrożach. Z pewnością nadają się do tego rowery górskie ze sprint-rowery.pl.

Jakie cechy powinien posiadać powyższy jednoślad?

rowery górskie

Jako że jest on przeznaczony głównie do tego, aby przemieszczać się nim po trudnych górskich ścieżkach charakteryzujących się nierównym ukształtowaniem, a ponadto musi się sprawdzić w każdych warunkach pogodowych, a przecież wiemy, że aura w górach jest nieprzewidywalna, rower górski, zwany też MTB powinien odznaczać się:

  • specjalnie wzmocnioną ramą,
  • oponami, dla których charakterystyczny jest szeroki przekrój i gruba rzeźba bieżnika,
  • przekładnią o szerokim zakresie biegów.

Nie trzeba chyba wymieniać, iż powinien być także wyposażony w bardzo dobrej jakości hamulce oraz oświetlenie. Rower górski jest konstrukcyjnie przeznaczony do jazdy po trudnym terenie, ale należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas jazdy. Dotyczy to zwłaszcza początkujących rowerzystów, zaczynających dopiero przygodę z jazdą po górskich szlakach. Ogólnie rzecz ujmując i dotyczy to zarówno niedoświadczonych kierowców jednośladów, jak i tych z dłuższym stażem unikajmy:

  • luźnych skał,
  • głębokiego piasku, w którym nie trudno o wywrotkę,
  • wody,
  • mokrych korzeni oraz kłód drewna.

Rodzaje rowerów górskich

Bez względu, na jaki model się zdecydujemy, zasada jest prosta, ma nam jazda po górach sprawiać radość. W przypadku, gdy chcemy uprawiać ekstremalną odmianę kolarstwa górskiego, zwaną downhill polegającą na szybkiej jeździe po trudnym technicznie stoku, wybierzmy bicykl to tego przeznaczony. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami takich karkołomnych wyczynów, chcemy sobie swobodnie pojeździć po terenach górskich, podziwiając przy okazji widoki, zaopatrzmy się w rower górski Enduro.

Jeszcze większą przyjemność sprawi osobom lubiącym długie godziny spędzać na górskich bezdrożach, spokojnie pedałując, rower górski do trailu, popularnie zwany ścieżkowcem. Z kolei elektryczny rower MTB to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy część siły ludzkich mięśni pragną zastąpić silnikiem, dzięki czemu mogą zdecydowanie łatwiej poruszać się w trudnym terenie, czerpiąc przy tym maksimum przyjemności wynikającej z lekkiej jazdy. Są jeszcze dostępne rowery górskie pozwalające wykonywać ewolucje w powietrzu, czy też takie, które zostały stworzone w taki sposób, iż umożliwiają jazdę po luźnej nawierzchni typu piasek albo śnieg.

You May Also Like..

KROSS Level 2.0 29 2022

Na szlaku przygody: Rower górski męski jako klucz do odkrywania nowych możliwości

Gdy góry wzywają, a szlaki wydają się wznosić w niebo, mężczyźni na rowerach górskich są gotowi na każde wyzwanie. Rower […]