Sprawdzamy jak wybrać odpowiednie gripy do kierownicy rowerowej

rower crossowy damski

admin Części rowerowe

Chwyty do roweru to znaczące elementy pojazdu na dwóch kółkach. Wiele osób wciąż o nich zapomina. Do czego służą i czym kierować się przy ich wyborze?

Gripy do roweru – czym są i do czego służą?

Chwyty rowerowe zwane również gripami to nic innego jak uchwyty montowane na kierownicy, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wyprodukowane ze specjalnych materiałów, przybierają różne kształty, a wybór odpowiedniego wariantu to już kwestia indywidualna każdego z nas. Dobrej jakości chwyty są niezmiernie ważne, zwłaszcza wtedy, gdy rezygnujemy wyłącznie z rekreacyjnej jazdy i stawiamy przed bardziej wymagającymi rowerowymi wyzwaniami. Pagórkowate, piaszczyste tereny, czy górskie szlaki bywają niebezpieczne. Chwyty do kierownicy dają większą gwarancję stabilności i kontroli nad pojazdem.

Chwyty rowerowe

Czym zatem kierować się przy zakupie chwytów do roweru? Przede wszystkim określamy najpierw, jaki rodzaj dyscypliny rowerowej uprawiamy na co dzień. Czy są to wycieczki po mieście i ewentualnie krótkie wypady po płaskim terenie, czy raczej eskapady w ekstremalnych warunkach? Inaczej bowiem wyglądają gripy w rowerach trekkingowych, aniżeli w turystycznych.

chwyty do roweru

Niemniej istotny jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Bardziej zaawansowani rowerzyści zgodnie twierdzą, że piankowe, żelowe i silikonowe gripy sprawdzą się lepiej, niż te, których bazę stanowi niskiej jakości twarda guma. Naturalnie, im więcej godzin spędzonych na rowerze, tym łatwiej o odciski i odparzenia na dłoniach. Dlatego pierwszorzędnym kryterium powinny być dla nas nasze osobiste preferencje dotyczące samej jazdy.

Przy zakupie gripów warto zwrócić uwagę na ich długość. Nazbyt wystające poza kierownicę będą utrudniały hamowanie i zmianę biegów, nie wpłyną też pozytywnie na stabilność roweru.

You May Also Like..