Okulary rowerowe – designerski gadżet czy bardzo ważne akcesorium kolarza?

admin Akcesoria do roweru

Prawdziwych rowerzystów rozpoznaje się po profesjonalnym sprzęcie, ale wcale nie chodzi tutaj tylko o sam rower – wprost przeciwnie – każdy, kto regularnie zażywa intensywnej aktywności rowerowej posiada jeszcze dodatkowe akcesoria, które mają wyjątkowy wpływ na komfort jazdy. Są to między innymi okulary rowerowe, które nie tylko dodają profesjonalnego wyglądu, ale przede wszystkim pełnią kilka bardzo ważnych funkcji. Istotne jest również, aby dopasować je adekwatnie do potrzeb. 

Komfort jazdy w odpowiednio dobranych okularach rowerowych 

Okulary na rower pełnią kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale nie tylko. Do ich zadań należy także ochrona oczu przed tym wszystkim, co może przypadkiem w czasie jazdy dostać się do naszego oka i tym samym nawet doprowadzić do poważnego urazu, który uniemożliwi komfortową jazdę. Chodzi tutaj głównie o takie czynniki jak piasek, pyłki, kurz czy owady – jeśli dostaną się do oka, to wywołują spory dyskomfort – okulary rowerowe skutecznie temu zapobiegają. To jednak nie wszystkie funkcje okularów – niektóre z nich mogą na przykład wpływać na poprawę widoczności w czasie jazdy, dzięki czemu staje się ona bezpieczniejsza. Jak wybierać okulary rowerowe, aby spełniały one te wszystkie funkcje? 

Dobierz okulary adekwatnie do warunków jazdy i osobistych potrzeb

Rowerzyści szosowi preferują między innymi soczewki panoramiczne – dzięki temu poprawia się pole widzenia, co przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Nie mniej istotny jest stopień przyciemnienia – powinien być on dobrany adekwatnie do warunków, w jakich zazwyczaj jeździmy. Niektórzy profesjonalni rowerzyści posiadają nawet kilka wariantów, dzięki czemu mogą dobierać je adekwatnie do pogody i stopnia nasłonecznienia. Jak wybrać okulary rowerowe, aby wpisywały się w nasze potrzeby pod tym względem? Warto dobrze przemyśleć, czy wystarczą nam po prostu okulary przezroczyste lub żółte, czy jednak najwięcej jeździmy w pełnym słońcu i stopień przyciemnienia odgrywa bardzo ważną rolę. Czasami bardzo dobrym rozwiązaniem są soczewki z fotochromami, które zmieniają się zależnie od stopnia nasłonecznienia. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, to warto dobrze zastanowić się nad naszymi potrzebami i warunkami, w jakich zazwyczaj będziemy uprawiać jazdę na rowerze. 

Idealnie dopasowane do kształtu twarzy 

Okulary rowerowe muszą także idealnie leżeć na naszej twarzy. Nie może być tak, że będą nam się zsuwać czy uciskać – w czasie długiej jazdy taki dyskomfort może dać nam się bardzo we znaki. Dlatego producenci okularów rowerowych dają między innymi możliwość regulowanych nosków czy zauszników, a w niektórych okularach można także je wymieniać – dzięki temu okulary na rower dopasujemy idealnie do swojej twarzy – najważniejsza zasada to taka, która zakłada, że nie będziemy w ogóle w czasie jazdy odczuwać, że mamy na sobie okulary rowerowe. Oczywiście im bardziej profesjonalne okulary na rower, tym jeszcze inne funkcje mogą spełniać, dlatego warto dobrze zapoznać się z asortymentem sklepów sportowych.

You May Also Like..