Wybór siodełka rowerowego

admin Części rowerowe

Na rynku dostępnych jest wiele siodełek rowerowych, dlatego niektórzy mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego. W tym artykule tłumaczymy jak wybrać siodełko do roweru.

Zakup dobrego siodełka

Warto jednak pamiętać, że siodełka montowane fabrycznie w rowerach nie są najlepszą opcją. Pasują one oczywiście do jednośladu, ale niekoniecznie muszą odpowiadać naszej budowie ciała. Warto zwrócić uwagę na fakt, że budowa ciała to mocno indywidualna cecha i różnimy się wszyscy pod tym względem. Nie ma takiego siodełka, które dopasowalibyśmy do każdego kolarza i warto o tym pamiętać. W sprzedaży można jednak znaleźć takie modele, które będą spełniać specyficzne, a także indywidualne potrzeby konsumentów. Warto poświęcić chwilę na te zagadnienie, ponieważ komfort jazdy w dużej mierze zależy od siodełka rowerowego. Niektóre wycieczki rowerowe mogą trwać nawet kilka dni, a ciężar ciała w tym czasie spoczywa na siodełku. Oznacza to bardzo duże obciążenie, dlatego lepiej nie bagatelizować tego tematu. Najlepiej kupować produkty w sprawdzonych sklepach rowerowych, które cieszą się dobrą opinią. Poszukiwanie idealnego siodełka jednak wciąż nie jest najważniejszym problemem dla rowerzystów. Większość ludzi nie ma na to czasu i pozostają przy siodełku zamontowanym fabrycznie. 

Dopasowanie modelu do budowy ciała

Najciężej jest taki model dopasować do ciała danej osoby. Może to niestety sprawić, że w czasie jazdy poczujemy ból lub nieprzyjemne otarcia. Podrażnienia skóry to popularny skutek źle dobranego siodełka. Wyczerpujące i wielogodzinne przejażdżki mocno obciążają nasz organizm, dlatego lepiej się postarać, żeby nie odczuwać tych dolegliwości. Odciążenie kości miednicy oraz zapewnienie odpowiedniej amortyzacji jest w tym momencie najważniejsze. Dużą rolę odgrywają również kości kulszowe, na których spoczywa ciężar ciała w trakcie jazdy. Dlatego tak ważne jest, żeby zapewnić im właściwe warunki. Siodełko nie może być zbyt miękkie, ponieważ odczuwalny jest wtedy dyskomfort. Miękkie siodełka mogą być wykorzystywane do jazdy rekreacyjnej po mieście, ale całkowicie nie sprawdzą się w terenie. 

System amortyzujący

Negatywne objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero po kilku godzinach wyczerpującej jazdy. Są to jednak dosyć wygodne modele i nie można temu zaprzeczyć. Twarde siodełko z systemem amortyzującym to idealny wybór na długie trasy. W sprzedaży można znaleźć siodełka szosowe oraz miejskie, które mają różną konstrukcję. Pozycja kolarza w czasie pedałowania jest w tym wszystkim najważniejsza. Siodełko powinno być węższe, jeżeli mocno się schylamy. W takiej sytuacji kości kulszowe się do siebie zbliżają i warto o tym pamiętać. Należy również wziąć pod uwagę sposób użytkowania roweru. Pozycja wyprostowana zapewnia relaks i przyjmowana jest przeważnie w trakcie wycieczek rekreacyjnych. Do szybkiej jazdy lepiej przyjąć pochyloną sylwetkę, wtedy osiągniemy większą prędkość. Wszyscy mamy inny typ kości i budowę ciała, dlatego wybór siodełka nie jest taki prosty. O to, jak wybrać siodełko rowerowe, można też zapytać w sklepie rowerowym. W takim miejscu pracują przeważnie pasjonaci, którzy wiele lat poświęcili swojej pasji.

You May Also Like..