Jak zadbać o bezpieczeństwo na rowerze?

admin Akcesoria do roweru

Większość rowerzystów nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, w jak wielkim są oni niebezpieczeństwie, gdy wyjeżdżają każdego dnia na z pozoru niewinną i tylko rekreacyjną wycieczkę rowerową. Niestety w każdej chwili mogą oni wziąć udział w wypadku, co dla rowerzysty nigdy nie kończy się zbyt dobrze. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można uniknąć największego zagrożenia i jak spowodować, że nawet z pozoru poważny wypadek skończy się tylko na strachu.

Kupujemy kask rowerowy

Co stanowi największe zagrożenie dla każdego rowerzysty? Jak łatwo się domyśli, jest nim upadek z roweru i uderzenie głową, czyli najdelikatniejszą częścią ciała w twardą powierzchnię, jaką może być np. asfalt czy też krawężnik. Kluczowe zatem w przypadku chęci zadbania o swoje bezpieczeństwo jest to, aby mieć dobry kask. Jak wybrać kask rowerowy? O czym trzeba pamiętać podczas wybierania odpowiedniego modelu?

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest oczywiście to, aby rowerowe kaski były dobrze dopasowane pod względem rozmiaru. Jeśli wybierze się kask za mały lub też za duży nie będzie on spełniał swojego ochronnego zadania. Z tego też powodu poleca się kupienie kasku w stacjonarnym sklepie rowerowym. Dzięki temu będzie można go dokładnie przymierzyć.

Drugą ważną sprawą podczas kupowania takiego kasku jest to, aby był on wyposażony w solidne mocowanie. Paski regulacyjne muszą być mocne, lecz również muszą dawać możliwość skutecznego dopasowania kasku do głowy.

Na koniec trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, aby kask był wyposażony w elementy poprawiające komfort noszenia go. Mowa tu o dobrej i wygodnej wyściółce, która zabezpieczy głowę przed otarciami, lecz również o licznych otworach wentylacyjnych, które zapewnią stały dostęp powietrza do głowy, dzięki czemu nie dojdzie do jej zapocenia i zbyt dużego przegrania, co mogło się skończyć nawet omdleniem.

Kupujemy odpowiednie oświetlenie rowerowe

Oczywiście sam kask rowerowy nie załatwia zupełnie tematu zachowania dobrego poziomu bezpieczeństwa na rowerze. Liczy się bowiem również to, aby do ewentualnego wypadku po prostu nie doszło. W jaki sposób można najskuteczniej uniknąć zagrożenia? Oczywiście poprzez skuteczne zasygnalizowanie na drodze swojej obecności. A nic nie zrobi tego lepiej niż dobre oświetlenie rowerowe.

Każdy rowerzysta powinien być wyposażony w dwie lampki – z przodu oraz z tyłu roweru. Dzięki nim zarówno nadjeżdżające z przodu pojazdy będą widziały zbliżający się rower, jak i również te jadące za rowerzystą będą świadome, że przed nimi znajduje się rowerzysta.

Czy jest jakiś szczególny sposób na to, aby wybrać takie oświetlenie? Poleca się przede wszystkim zwrócenie dużej uwagi na modele oparte na diodach LED, ponieważ nie tylko są one o wiele mocniejsze niż inne lampki, lecz co również niezwykle istotne znacznie wolniej zużywają one baterie, więc starczają na dłużej. Nie tylko zyskuje się na tym ekonomicznie, lecz również ma się pewność, że w trakcie jazdy bateria niespodziewanie się nie rozładuje, co oczywiście oznaczałoby jazdę bez lampki i zwiększone ryzyko wypadku.

You May Also Like..