Oświetlenie rowerowe – co wybrać?

admin Akcesoria do roweru

Lampki to zaraz obok kasków i zapięć jedne z najważniejszych akcesoriów do roweru. Mają one za zadanie zwiększać nam widoczność, poprawiając w ten sposób nasze bezpieczeństwo i komfort. Te przednie przydadzą się najczęściej do jazdy po zmroku, lub w gęstym lesie, natomiast tylne mają za zadanie poprawić zauważalność urzytkownika dla pobliskich samochodów. Nawet, jeżeli nie jeździsz swoim rowerem o późnych porach, powinieneś pamiętać, że możesz znaleźć się w sytuacji awaryjnej, w której zmuszony będziesz do jazdy po zmroku. Warto, więc kupić lampki, by zapewnić sobie spokój, komfort i bezpieczeństwo.

Jakie są więc opcje i na co należy patrzeć przy wyborze oświetlenia rowerowego?

To wszystko zależy od budżetu jakim dysponujemy i sposobu w który korzystamy z roweru. Jeżeli na co dzień jeździmy po ciemku, to warto będzie zwrócić uwagę, na te, które mają akumulator, lub podłączone dynamo. Są to z reguły modele droższe, ale nie będziemy musieli martwić się o wymienienie baterii, oraz przy intensywnym użytkowaniu powinno się szybko zwrócić zwrócić.

Mocne, czy słabe światło?

Drugim ważnym elementem przy wyborze przednich świateł będzie ich moc i natężenie światła. Jasność lampki i wielkość strumienia świetlnego mierzone są w lumenach. Do jazdy po mieście wystarczą światła o natężeniu do 300 lm, co więcej, nie powinny być one mocniejsze, by nie napotkanych oślepiać kierowców i pieszych. W otwartym terenie, albo w lesie praktyczne będą natomiast lampy o większym natężeniu, nawet do 1000 lm. Oświetlenie o większej mocy jest już bardzo drogie i niekoniecznie potrzebne.

Wytrzymałość urządzenia.

Kolejnym aspektem na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest to, czy są wodoodporne, ponieważ rower często się moczy podczas jazdy po mokrej nawierzchni, albo w trakcie deszczu. Wilgoć, która dostałaby się do wnętrza lampki mogłaby spowodować zwarcie i w rezultacie zepsuć urządzenie. Wytrzymałe lampki rowerowe (sprawdź tutaj), to te, które są szczelne i wodoodporne.

Widoczność i bezpieczeństwo.

Należy wspomnieć również o oświetleniu na tył. Przy zakupie takiego urządzenia niewiele jest aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, ponieważ są to banalnie proste akcesoria. Najważniejsze jest, żeby były solidnie wykonane i świeciły. Nawet najmniejsze lampki o mocy już 1 W, sprawią, że dla samochodów w naszym zasięgu wzroku będziemy widoczni, a co za tym idzie bezpieczniejsi. Będąc już przy tym temacie warto wspomnieć o noszeniu odblasków. Są one tanie, wygodne i bardzo funkcjonalne. Nosząc je nic nie tracimy, a zmniejsza się ryzyko wypadku, który mógłby nas spotkać. Pamiętajcie również by być uważnym i jeździć ostrożnie.

You May Also Like..

sklep rowerowy kraków

Sklep Rowerowy Kraków: Profesjonalne Usługi Dla Miłośników Dwóch Kółek

Wybór odpowiedniego sklepu rowerowego w Krakowie może być kluczowy dla jakości Twojej jazdy oraz trwałości roweru. W zatłoczonym rynku warto […]