Jakie koła rowerowe wybrać i czym się przy tym kierować?

koła rowerowe

admin Części rowerowe

Koła rowerowe stanowią jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą część każdego roweru. Istnieje wiele rodzajów kół rowerowych o przeróżnych rozmiarach czy wykonanych z odmiennych materiałów, dlatego często nie jest się pewnym, na jakie koła powinno się zdecydować.

Rodzaje kół rowerowych

Podejmując decyzję o zakupie konkretnych kół rowerowych, należy zatem zapoznać się z podstawowymi informacjami w tej dziedzinie. Otóż wyróżnia się dwa podstawowe typy kół: systemowe oraz klasyczne.

Klasyczne koła rowerowe

Koła klasyczne charakteryzują się tym, że ich części składowe (szprychy, obręcze, piasty) można swobodnie wymieniać. Sprawia to, że ich ewentualna naprawa nie sprawia użytkownikowi większych problemów zarówno ze strony technicznej, jak i finansowej.

Systemowe koła rowerowe

koła rowerowe

Natomiast koła systemowe stanowią idealnie dobraną całość, gdzie ciężko mówić o możliwości stosowania zamiennych części. Nie da się ukryć, że ma to istotny wpływ na koszty naprawy tego rodzaju kół rowerowych, ale fakt idealnego dopasowania części stanowi również niewątpliwy atut tego rodzaju kół, co wpływa na wyższą jakość jazdy.

Rodzaj kół należy dobrać, kierując się zastosowaniem roweru. Dokładnie to samo kryterium decydowało będzie o grubości i ciężkości kół. 

Szeroki wybór kół rowerowych znajdziesz tutaj.

Przykładowo osoby posiadające rowery enduro powinny wybierać cięższe i grubsze obręcze, co zapewni im większą wytrzymałość. Natomiast kolarze powinni dobierać lekkie i cienkie obręcze, które przyczynią się do zwiększenia szybkości i płynności jazdy, ale będą one o wiele mniej wytrzymałe ze względu na łatwość uszkodzenia cieńszego koła. 

You May Also Like..