Mechaniczne czy hydrauliczne tarcze hamulcowe rowerowe?

admin Części rowerowe

Większość rowerów użytkowanych w trudnych terenach posiada hamulce tarczowe. Wynika to z ich dużej trwałości, odporności na wodę, błoto i uszkodzenia mechaniczne oraz łatwej możliwości dostosowania siły hamowania do aktualnej potrzeby. Decydując się na ten rodzaj hamulców, do wyboru mamy opcję mechaniczną i hydrauliczną.

Mechaniczne tarcze hamulcowe rowerowe

Rowerowe tarcze hamulcowe (sprawdź pod swój model roweru) mechaniczne działają dzięki zastosowaniu stalowej linki, która uruchamia zaciski spowalniające koła. Dawniej były bardzo popularne, natomiast dziś stosuje się je raczej w bicyklach niższej klasy.
Są one opcją mniej kosztowną od hydraulicznych, jednak jednocześnie nie mają tak dużej siły hamowania i modulacji. Są też nieco cięższe i prostsze w budowie, a dzięki temu mniej awaryjne i nie wymagające tak skomplikowanych napraw i konserwacji, jak ich hydrauliczne odpowiedniki.

Hydrauliczne tarcze hamulcowe rowerowe

To one królują dziś na szlakach rowerowych, choć mają zdecydowanie wyższą cenę niż tarcze mechaniczne. W tym przypadku klocki hamulcowe uruchamiane są dzięki obecności płynu hamulcowego, co pozwala na optymalny dobór siły hamowania do bieżącej potrzeby.
Mimo, że ich naprawa i konserwacja jest bardziej skomplikowana i kosztowniejsza, to dzięki dużo wyższej skuteczności hamowania są często i chętnie wybieraną opcją dla rowerów z wyższej półki cenowej. Przy regularnej i starannej konserwacji mogą być równie nieawaryjne, jak hamulce mechaniczne.

Dla osób jeżdżących często, w różnych terenach i warunkach pogodowych zdecydowanie poleca się użytkowanie rowerowych tarczy hamulcowych hydraulicznych.

You May Also Like..

Najważniejsze pomiędzy rowerem damskim, a męskim

Choć wiele osób nie dostrzega żadnych różnic pomiędzy rowerem damskimi a męskimi, to jednak nie tylko one są, lecz co […]

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Na ścieżkach rowerowych coraz częściej spotyka się osoby, które nie mają zielonego pojęcia o tym, jak powinien być prawidłowo wyposażony […]

Obowiązkowy jest w rowerze amortyzator

Obecnie rowery to bardzo nowoczesne i wygodne pojazdy, większość z nich posiada w swojej konstrukcji amortyzatory. Przednie i tylne amortyzatory […]