Jak wspierać współpracę międzypółkulową u dzieci?

admin Rowery

Obecnie coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju zaburzenia: zespół Aspergera, dysleksję, problemy z uwagą. Część naukowców wini za to brak odpowiedniej synchronizacji między półkolami mózgowymi. Kultura obrazkowa, ekrany multimedialne nadmiernie stymulują prawą półkulę, natomiast lewa jest często pomijana. Aby rozwijający mózg mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest przywrócenie równowagi, jeśli chodzi o stymulację mózgu.

Ćwiczenia wspierające prawidłowy rozwój mózgu
Najważniejsze są ćwiczenia, które wymagają wspólnej pracy obu półkul mózgowych. Z ćwiczeń fizycznych doskonale sprawdza się jazda na rowerku dla dzieci. Pedałowanie na rowerze jest doskonałym ćwiczeniem równowagi, które poprzez symetryczny ruch wywołuje pobudzenie obu półkul mózgowych. Dobrze też się sprawdzi chodzenie po równoważni oraz jazda konna.
Jeśli chodzi o ćwiczenia „stolikowe” to prym wiodą wszelkiego rodzaju układanki wymagające analizy i syntezy wzrokowej. Fantastyczny wpływ ma układanie szlaczków i rytmów oraz odtwarzanie wzorów.

Zabawki stymulujące prawidłowy rozwój mózgu
Wśród zabawek, które warto mieć by zapobiegać lub leczyć zaburzenia rozwoju można wymienić:
rowerki dla dzieci. Dla młodszych dzieci — rowerki biegowe, dla starszych — zwykłe (najlepiej bez bocznych kółek),
-puzzle. Chodzi o pocięte obrazki, a nie klasyczne puzzle z wypustkami. Dziecko ma układać je, analizując rysunek, a nie dopasowując kawałki wypustkami,
-klocki. Każdy rodzaj klocków stymuluje obie półkule. To zabawka, której nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym
-mozaiki i inne układanki według wzoru.

You May Also Like..

KROSS Level 2.0 29 2022

Na szlaku przygody: Rower górski męski jako klucz do odkrywania nowych możliwości

Gdy góry wzywają, a szlaki wydają się wznosić w niebo, mężczyźni na rowerach górskich są gotowi na każde wyzwanie. Rower […]