Jakie są łańcuchy rowerowe

admin Uncategorized

Łańcuchy rowerowe pasują do określonych grup osprzętu rowerowego. Produkowane są przez różne firmy, mimo to, można jeden łańcuch od razu dopasować do dwóch lub trzech grup wspomnianego osprzętu. Oznacza to, że samych typów poszczególnych łańcuchów rowerowych jest znacznie mniej niż grup. Łańcuchy rowerowe najpopularniejszej firmy możemy podzielić ze względu na dopasowanie ich do kasety. Zatem odpowiednie dopasowanie zależy od rodzaju kasety czyli od systemu ułatwiającego przełożenie biegów. Same kasety mogą mieć mocno skręcone swoje wierzchołki, ponacinane z dwóch stron lub z jednej. Oznacza to, że dobranie odpowiedniego łańcucha rowerowego zależy od rodzaju czyli klasy osprzętu oraz od ilości przełożeń.

 

Następnym kryterium wyboru odpowiedniego łańcucha rowerowego są jego ogniwa. Mówimy tu oczywiście o długości danego ogniwa i o jego szerokości. O ile przy długości ogniw, najbardziej popularny jest jeden wymiar, czyli pół cala o tyle w przypadku szerokości jest już trochę komplikacji. Szerokość ogniwa mierzy się w dwojaki sposób. Raz – to miara szerokości wewnętrznej, a dwa – to miara szerokości zewnętrznej.

Właśnie szerokość ogniw łańcuchów rowerowych, daje im też ogromną różnorakość. Mamy cztery szerokości wewnętrzne: 3/32, 11/128, 1/8 i 3/16.

Od tych szerokości zależy przeznaczenie każdego z łańcuchów rowerowych. Pierwszy rozmiar przeznaczony jest do rowerów z przerzutkami zewnętrznymi, drugi, jest łańcuchem bardzo wąskim, przeznaczony jest, również, do rowerów z przerzutkami zewnętrznymi. Łańcuch o szerokości 1/8 pasuje do rowerów jednobiegowych z przerzutkami, natomiast łańcuch o szerokości 3/16 nadaje się do rowerów starego typu.

You May Also Like..

Pedały rowerowe MTB: na jakie cechy konstrukcyjne zwrócić uwagę?

Kolarstwo górskie może być poważnym sportem, dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednie pedały, aby uzyskać wszystko, czego potrzebujesz. Pedały rowerowe […]

Przygotuj swój rower na nowy sezon

Wiosna zaczęła się już jakiś czas temu, a wraz z nią zaczął się sezon rowerowy. Jest więc szansa na to, […]

Cechy dobrych damskich rowerów szosowych

W ostatnich latach kolarstwo szosowe znowu przeżywa okres ogromnego rozwoju, również wśród kobiet. Anatomia budowy kobiety zmusza je jednak do […]